Marion FFA
  Sign-In  Register
          
Marion FFA News

November 30 - December 1, 2018

Marion FFA had 7 teams compete at the LDE State Contest at Sam Houston State University.  Five of the teams advanced to the finals!  Results of the state contest are as follows:

Radio Broadcasting - 11th - Members include: Lauren Byrd, Kaleb Kistner, Emma Murray

 
Agricultural Issues Forum - 
5th - Members include: Easton Allen, Schilar Boedeker, Karson Kelso, Caleb Kunde, Tayler Mills, Rebecca Svochak, Clay Swanson

Agricultural Advocacy - 
11th - Members include: Kaleigh Casias, Kambrie Miller, Kyleigh Mulanax, Noah Ott, Betteanne Purcell
 
Greenhand Skills Demonstration - 
10th - Members include: Alexa Gonzalez, Case Martinez, Delaney Poulk

Greenhand Chapter Conducting – 
4th - Members include: Holly Alderson, Ryken Autry, Cameron Baumann, Tanner Beakley, Kyla Beck, Kaylie Cerda, Haylyn Gembler, Trenton Mills, Alyssa Robles


Senior Skills Demonstration - 
7th - Members include: Lizzie Abrameit, Lily Bek, Kaylie Miller

 
Greenhand Creed Speaking - 9th – Holly Alderson


November 14, 2018


Marion FFA qualified and competed in 12 events at the Area VII LDE Contest in Blanco on November 14, 2018.  We had 7 teams
 qualify to compete at the upcoming State LDE Contest.  Results of the District Contest are as follows:

Radio Broadcasting - 1st and State Qualifiers - Members include: Lauren Byrd, Kaleb Kistner, Emma Murray

 
Agricultural Issues Forum - 
2nd and State Qualifiers - Members include: Easton Allen, Schilar Boedeker, Karson Kelso, Caleb Kunde, Tayler Mills, Dylan Reiley, Rebecca Svochak, Clay Swanson

Agricultural Advocacy - 
1st and State Qualifiers - Members include: Kaleigh Casias, Kambrie Miller, Kyleigh Mulanax, Noah Ott, Betteanne Purcell

Greenhand Quiz - 
3rd - Members include: Abigail Chambers, Konner Harborth, Stacey Hartmann, Lane Pawelek
 
Greenhand Skills Demonstration - 
1st and State Qualifiers - Members include: Alexa Gonzalez, Case Martinez, Delaney Poulk

Greenhand Chapter Conducting – 
2nd and State Qualifiers - Members include: Holly Alderson, Ryken Autry, Cameron Baumann, Tanner Beakley, Kyla Beck, Kaylie Cerda, Haylyn Gembler, Trenton Mills, Alyssa Robles


Senior Quiz - 
10th - Members include: Diana Faulkner, Karli Flowers, Nathan Friesenhahn, Alayna Robles

Senior Skills Demonstration - 1st and State Qualifiers - Members include: Lizzie Abrameit, Lily Bek, Kaylie Miller
 
Senior Chapter Conducting - 
3rd - Members include: Toryn Autry, Nathan Friesenhahn, Karson Kelso, Caleb Kunde, Cooper Marr, Tayler Mills, Campbell Pascua, Betteanne Purcell, Dylan Reiley, Madyson Schulze
 
Job Interview – 
8th – Jessica Wetz

Greenhand Creed Speaking - 
2nd and State Qualifier – Holly Alderson

Senior Creed Speaking - 
12th – 
Madyson Schulze




November 6, 2018


Marion FFA had 49 members compete at the Guadalupe Valley District LDE Contest on November 6, 2018.  We had 12 teams qualify to compete at the upcoming Area Contest.  Results of the District Contest are as follows:

 

Radio Broadcasting - 1st and Area Qualifiers - Members include: Lauren Byrd, Kaleb Kistner, Emma Murray

 
Agricultural Issues Forum - 
1st and Area Qualifiers - Members include: Easton Allen, Schilar Boedeker, Karson Kelso, Caleb Kunde, Tayler Mills, Dylan Reiley, Rebecca Svochak, Clay Swanson

Agricultural Advocacy - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Kaleigh Casias, Kambrie Miller, Kyleigh Mulanax, Noah Ott, Betteanne Purcell

Greenhand Quiz - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Abigail Chambers, Konner Harborth, Stacey Hartmann, Lane Pawelek
 
Greenhand Skills Demonstration - 
1st and Area Qualifiers - Members include: Alexa Gonzalez, Case Martinez, Delaney Poulk

Greenhand Chapter Conducting – 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Holly Alderson, Ryken Autry, Cameron Baumann, Tanner Beakley, Kyla Beck, Kaylie Cerda, Haylyn Gembler, Trenton Mills, Alyssa Robles


Senior Quiz - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Diana Faulkner, Karli Flowers, Nathan Friesenhahn, Alayna Robles

Senior Skills Demonstration - 1st and Area Qualifiers - Members include: Lizzie Abrameit, Lily Bek, Kaylie Miller
 
Senior Chapter Conducting - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Toryn Autry, Nathan Friesenhahn, Karson Kelso, Caleb Kunde, Cooper Marr, Tayler Mills, Campbell Pascua, Betteanne Purcell, Dylan Reiley, Madyson Schulze
 
Public Relations - 
3rd - Members include:  Cade Baumann, Kaleigh Casias, Kambrie Miller, Rebecca Svochak
 
Job Interview – 
1st and Area Qualifier – Jessica Wetz

Greenhand Creed Speaking - 
1st and Area Qualifier – Holly Alderson

Senior Creed Speaking - 
2nd and Area Qualifier – 
Madyson Schulze

 



April 2018 - State Judging Contest Results

Marion FFA had 9 teams compete at the state level CDE contests during the month of April.  Results of the state contests are as follows:

Ag Sales 

 

5th in the state 

 

Members include: Madison Batey, Karson Kelso, Cooper Marr, and Betteanne Purcell



Entomology - 8th in the state - 

Members include: Toryn Autry (6

th high individual), Ian Cox, Schilar Boedeker, Kendra Doege, and 

Madison Doss

Floriculture - 21st in the state -

Members include: Lily Bek, Rebecca Svochek, Jessica Wetz, and Kendyl Zunker



Horse - 
17th in the state - Members include: Ashlee Carley, Tina Green, Emma Murray, and Shania Ynfante


Livestock - 12th in the state - 

 

Members include: Nate Friesenhahn, Kambrie Miller, Tayler Mills, and Dylan Reiley


Meats - 4th in the state - 

  
 

Members include: Megan Burgess (4th high individual), Karson Kelso, Caleb Kunde, Campbell Pascua, Madyson Schulze

 


Vet Science - 15th in the state - 

  Members include: Tina Green, Samantha Hopper, Betteanne Purcell, and Alexis Revell 


Wildlife Team A - 3rd in the state - 
Members include: Chris Abrameit, Cody Abrameit (3rd high individual), Caleb Kunde (5th high individual), and Tayler Mills

Wildlife Team B - 3rd in the state - Members include: Lizzie Abrameit, Madelyn Abrameit (4th high individual), Cole Avalos (9th high individual)and Tucker Walters


April 2018 - Area VII Judging Contest Results

Marion FFA had 8 teams compete at the Area VII CDE Contests during the month of April, and EVERY TEAM qualified to compete at the upcoming State Contests.  Congratulations to all students who participated and represented Marion so well.  Results of the Area CDE Contests are as follows:

Ag Sales

4th and State Qualifiers -

Members include: Madison Batey (9th high individual), Karson Kelso (6th high individual), Cooper Marr, and Betteanne Purcell



Entomology -
1st and State Qualifiers - 

Members include: Toryn Autry (High individual), Ian Cox (2nd high individual), Schilar Boedeker, Madison Doss, and Kendra Doege


Floriculture - 5th and State Qualifiers -

Members include: Lily Bek, Rebecca Svochek, Jessica Wetz (3rd high individual), and Kendyl Zunker


Horse - 
6th and State Qualifiers - 

Members include: Ashlee Carley, Tina Green, Emma Murray, and Shania Ynfante

Livestock - 2nd and State Qualifiers - 

 

Members include: Nate Friesenhahn, Kambrie Miller, Tayler Mills (3rd high individual), and Dylan Reiley (5th high individual)



Meats - 
3rd and State Qualifiers - 

 

Members include: Megan Burgess (5th high individual), Karson Kelso, Caleb Kunde, Campbell Pascua, Madyson Schulze



Vet Science - 1st and State Qualifiers - 

 Members include: Tina Green (5th high individual), Samantha Hopper (High individual), Betteanne Purcell, and Alexis Revell 

Wildlife - 
3rd and State Qualifiers - 
Members include: Chris Abrameit (8th high individual), Cody Abrameit (2nd high individual), Lizzie Abrameit, Madelyn Abrameit, Cole Avalos, Caleb Kunde, Tayler Mills, and Tucker Walters

 


November 15, 2017


Marion FFA had 8 teams (36 members) compete at the Area VII LDE Contest on November 15, 2017.  We had five teams qualify to compete at the upcoming State Contest.  Results of the Area Contest are as follows:
 

Radio Broadcasting - 2nd and State Qualifiers - Members include: Kendyl Zunker, Ian Cox, Lauren Byrd

 
Agricultural Issues Forum - 
2nd and State Qualifiers - Members include: Cody Abrameit, Madelyn Abrameit, Tayler Mills, Caleb Kunde, Kendra Doege, Megan Burgess, Madison Moos

Agricultural Advocacy - 
8thMembers include: Kyleigh Mulanax, Noah Ott, Colton Brietzke

Greenhand Skills Demonstration – 
1st and State Qualifiers - Members include: Lily Bek, Kaylie Miller, Dylan Reiley

Greenhand Chapter Conducting – 
1st and State Qualifiers - Members include: Karli Flowers, Dylan Reiley, Logan Ross, Campbell Pascua, Ingrid Nava-Arroyo, Cooper Marr, Alyana Robles

Senior Skills Demonstration – 
2nd and State Qualifiers - Members include: Chrystina Green, Samantha Hopper, Lizzie Abrameit 
 
Senior Chapter Conducting – 
5thMembers include: Tayler Mills, Caleb Kunde, Madyson Schulze, Toryn Autry, Nathan Friesenhahn, Betteanne Purcell, Karson Kelso, Madison Batey, Shania Ynfante

Public Relations – 
4th - Members include:  Kambrie Miller, Alaina Rodriguez, Cade Baumann, Baily Cowey


Congratulations to all of these students!  We commend you for your hard work!

 



November 7, 2017


Marion FFA had 39 members compete at the Guadalupe Valley District LDE Contest on November 7, 2017.  We had 8 teams qualify to compete at the upcoming Area Contest.  Results of the District Contest are as follows:

Radio Broadcasting - 1st and Area Qualifiers - Members include: Kendyl Zunker, Ian Cox, Lauren Byrd

 
Agricultural Issues Forum - 
1st and Area Qualifiers - Members include: Cody Abrameit, Madelyn Abrameit, Tayler Mills, Caleb Kunde, Kendra Doege, Megan Burgess, Madison Moos

Agricultural Advocacy - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Kyleigh Mulanax, Noah Ott, Colton Brietzke

Greenhand Quiz - 
4th - Members include: Logan Ross, Emilee McLendon, Kristina Brittain, Kendal Dilling
 
Greenhand Skills Demonstration - 
1st and Area Qualifiers - Members include: Lily Bek, Kaylie Miller, Dylan Reiley

Greenhand Chapter Conducting – 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Karli Flowers, Dylan Reiley, Logan Ross, Campbell 
Pascua , Ingrid Nava-Arroyo, Cooper Marr, Alyana Robles


Senior Skills Demonstration - 
1st and Area Qualifiers - Members include: Chrystina Green, Samantha Hopper, Lizzie Abrameit 
 
Senior Chapter Conducting - 
2nd and Area Qualifiers - Members include: Tayler Mills, Caleb Kunde, Madyson Schulze, Toryn Autry, Nathan Friesenhahn, Betteanne Purcell, Karson Kelso, Madison Batey, Shania Ynfante
 
Public Relations - 
1st and Area Qualifiers - Members include:  Kambrie Miller, Alaina Rodriguez, Cade Baumann, Baily Cowey
 
Job Interview – 
6th – Chrystina Green

Greenhand Creed Speaking - 
5th – Emilee McLendon

Senior Creed Speaking - 
3rd – 
Madison Batey




September 10, 2017 - Medina County Fair Prospect Show

Twenty-one of our Marion FFA members traveled to Hondo and enjoyed participating in the Medina County Fair Prospect Steer Show. Our chapter took 58 steers, and represented Marion FFA well.  We had 5 breed winners and several class winners.  Breed winners were as follows: 

Champion Brahman - Dylan Reiley
Champion Angus - Nate Friesenhahn
Reserve Champion Shorthorn - Karlie Schneider
Champion Limousin - Trenton Mills
Champion Black Cross - Kade Pape


July 2017 - 89th Texas FFA State Convention


Several Marion FFA members traveled to Corpus Christi in July to participate in the Texas FFA State Convention.  Many of our members were honored during the convention, including the following: 

Lone Star Degree Recipients - 
Chris Abrameit, Cody Abrameit, Madelyn Abrameit, Megan Burgess, Kendra Doege, Chrystina Green, Samantha Hopper, Madison Moos, Alaina Rodriquez, and Kendyl Zunker

State Finalist: Star Greenhand -
Karson Kelso

Houston Livestock Show and Rodeo Scholarship Recipient -
Emily Reiley

San Antonio Livestock Exposition School Tour Scholarship Recipient -
Emily Reiley

Additionally, the Marion FFA chapter received the Golden Horizon Award as one of the top chapters in the state based on contest results, etc.  We are certainly proud of our chapter and all its amazing members!


May 2017 - Guadalupe Valley District Meeting and Banquet


Marion FFA members shined at the Guadalupe Valley District Meeting and Banquet, held at the Red Barn on Tuesday, May 9th.  We had students compete in various events and run for district officer positions, and the results are as follows:

Madelyn Abrameit - 1st in Talent, and advances to area.

Betteanne Purcell - 1st in Junior Prepared Public Speaking, and advances to area.

Madison Batey - 1st in Extemporaneous Speaking, and advances to area.

Megan Burgess - 2nd in Soil Stewardship Speaking, and advances to area.

Karson Kelso - Star Greenhand in the placement division, and advances to area.

Tayler Mills - Elected as the Guadalupe Valley District President for the upcoming year.

Caleb Kunde - Elected as the Guadalupe Valley District Vice-President for the upcoming year.



April 2017 - State Judging Contest Results

Marion FFA was represented in nine different state judging contests in late April.  The State Contest results are as follows:

Entomology Team - 10th at State
Team Members: Toryn Autry, Schilar Boedeker, Ian Cox, Kendra Doege, Heather Niles

Horse Team - 17th at State and 10th High Individual (Sam Hopper)
Team Members: Diana Faulkner, Tina Green, Sam Hopper, Emma Murray

Wildlife Team A - 14th at State
Team Members: Cody Abrameit, Chris Abrameit, Caleb Kunde, Tayler Mills

Wildlife Team B - 5th at State
Team Members: Madelyn Abrameit, Cole Avalos, Kambrie Miller, Tucker Walters

Range Team - 22nd
 at State
Team Members: Cody Abrameit, Chris Abrameit, Cole Avalos, Caleb Kunde

Floriculture Team - 9th at State
Team Members: Josie Carroll, Morgan Kunde, Austin Sekula, Jessica Wetz

Ag Sales Team - 6th at State 
and 8th High Individual (Karson Kelso)
Team Members: Madison Batey, Kalli Caddell, Karson Kelso, Betteanne Purcell

Vet Science Team - 38th 
at State and Overall 
High Individual (Tina Green)
Team Members: Tina Green, Samantha Hopper, Betteanne Purcell, Lexi Smith

Livestock Team - 12th
 
at State 
and 9th High Individual (Allie Burns)
Team Members: Allie Burns, Nathan Friesenhahn, Codi Lamb, Kaylee Musgrove


April 2017

Marion FFA has been near the top at all of the Area VII judging contests thus far.  We had nine teams qualify to compete in the upcoming State CDE Contests.  Results of the Area Contests are as follows:

Meats Team - 6th at Area
Team Members: Megan Burgess, Stacey Radtke, JD Raggio, Emily Reiley

Livestock Team - 3rd at Area, and state qualifier
Team Members: Allie Burns, Nathan Friesenhahn, Codi Lamb, Kaylee Musgrove

Horse Team - 3rd at Area, and state qualifier
Team Members: Diana Faulkner, Tina Green, Sam Hopper, Emma Murray

Floriculture Team - 2nd at Area, and state qualifier
Team Members: Josie Carroll, Morgan Kunde, Austin Sekula, Jessica Wetz

Entomology Team - 3rd at Area, and state qualifier
Team Members: Toryn Autry, Schilar Boedeker, Ian Cox, Kendra Doege, Heather Niles

Range Team - 
5th at Area
, and
 state qualifier
Team Members: Cody Abrameit, Chris Abrameit, Cole Avalos, Caleb Kunde

Wildlife Team A - 
2nd at Area, and state qualifier
Team Members: Cody Abrameit, Chris Abrameit, Caleb Kunde, Tayler Mills

Wildlife Team B - 2nd at Area, and state qualifier
Team Members: Madelyn Abrameit, Cole Avalos, Kambrie Miller, Tucker Walters

Ag Sales Team - 1st at Area, and state qualifier
Team Members: Madison Batey, Kalli Caddell, Karson Kelso, Betteanne Purcell

Wool Team -
 10th at Area
Team Members: Lauren Byrd, Baily Cowey, Noah Ott, Alaina Rodriguez

Vet Science Team - 10th at Area, and state qualifier
Team Members: Tina Green, Samantha Hopper, Betteanne Purcell, Lexi Smith



November 16, 2016

Marion FFA had 46 members compete at the Area VII LDE Contest on November 16, 2016.  We had five teams qualify to compete at the upcoming State Contest.  Results of the Area Contest are as follows:
 

Radio Broadcasting - 4th - Members include: Stacey Radtke, Kendyl Zunker, Austin Sekula, Alexis Mendiola-Smith
 
Agricultural Issues Forum - 2nd and State Qualifiers - 
Members include: Kaylee Musgrove, Kendra Doege, Morgan Kunde, Austin Sekula, JD Raggio, Emily Reiley, Madelyn Abrameit, Madison Moos, Diana Faulkner

Agricultural Advocacy - 7th - 
Members include: Kalli Caddell, Noah Ott, Kyleigh Mulanax, Taylor Brehmer

Junior Quiz - 12th - 
Members include: Walker Rudisaile, Summer Knight, Caiden Swartwood
 

Junior Skills Demonstration - 2nd and State Qualifiers - 
Members include: Shania Yfante, Cade Baumann, Elizabeth Abrameit

Junior Chapter Conducting - 4th - 
Members include: Mady Schulze, Karson Kelso, Nathan Friesenhahn, Kaston Moreno, Toryn Autry, Betteanne Purcell, Clay Swanson, Katy Loeffler

Senior Skills Demonstration - 1st and State Qualifiers - 
Members include: Samantha Hopper, Emma Murray, Chrystina Green, and Autumn Holmes 
 
Senior Chapter Conducting - 2nd and State Qualifiers - 
Members include: JD Raggio, Tayler Mills, Emily Reiley, Allie Burns, Madison Batey, Heather Niles, Megan Burgess, and Caleb Kunde
 

Public Relations - 4th - 
Members include: Codi Lamb, Dakota Timmermann, Josie Carroll, Kambrie Miller, McKenzie Gregg, and Lauren Byrd
 
Job Interview - 1st and State Qualifier -
 Morgan Kunde


Congratulations to all of these students!  We commend you for your hard work!


November 8, 2016


Marion FFA had 46 members compete at the Guadalupe Valley District LDE Contest on November 8, 2016.  We had 10 teams qualify to compete at the upcoming Area Contest.  Results of the District Contest are as follows:
 

Radio Broadcasting - 1st and Area Qualifiers - Members include: Stacey Radtke, Kendyl Zunker, Austin Sekula, Alexis Mendiola-Smith
 
Agricultural Issues Forum - 1st and Area Qualifiers - Members include: Kaylee Musgrove, Kendra Doege, Morgan Kunde, Austin Sekula, JD Raggio, Emily Reiley, Madelyn Abrameit, Madison Moos, Diana Faulkner

Agricultural Advocacy - 2nd and Area Qualifiers - Members include: Kalli Caddell, Noah Ott, Kyleigh Mulanax, Taylor Brehmer

Junior Quiz - 2nd and Area Qualifiers - Members include: Walker Rudisaile, Summer Knight, Caiden Swartwood
 
Junior Skills Demonstration - 1st and Area Qualifiers - Members include: Shania Yfante, Cade Baumann, Elizabeth Abrameit

Junior Chapter Conducting - 1st and Area Qualifiers - Members include: Mady Schulze, Karson Kelso, Nathan Friesenhahn, Kaston Moreno, Toryn Autry, Betteanne Purcell, Clay Swanson, Katy Loeffler

Senior Skills Demonstration - 1st and Area Qualifiers - Members include: Samantha Hopper, Emma Murray, Chrystina Green, and Autmn Holmes 
 
Senior Chapter Conducting - 2nd and Area Qualifiers - Members include: JD Raggio, Tayler Mills, Emily Reiley, Allie Burns, Madison Batey, Heather Niles, Megan Burgess, and Caleb Kunde
 
Public Relations - 1st and Area Qualifiers - Members include: Codi Lamb, Dakota Timmermann, Josie Carroll, Kambrie Miller, McKenzie Gregg, and Lauren Byrd
 
Job Interview - 1st and Area Qualifier - Morgan Kunde

Junior Creed Speaking - 6th - Summer Knight

Senior Creed Speaking - 5th - Megan Burgess



Congratulations to all of our FFA Leadership teams on their accomplishments!


 

 Website designed by: Wieghat Graphics